Ušački pećinski sistem
Pešterska visoravan (poznata i samo kao Pešter) je kraška visoravan (nadmorska visina od 1150-1250m) u jugozapadnoj Srbiji, jugoistočno od Sjenice, a severozapadno od Tutina. Pešterska visoravan je izvorište treseta koji svojim bio-potencijalom spada u najkvalitetniji treset, kako u Evropi, tako i u svetu. Bogata je suvatima za ispašu ovaca (kraj je poznat po proizvodima koji dolaze od peštersko-sjeničkih ovaca ili peštersko-tutinskih ovaca , poput pešterskog sira). Pešterska visoravan sadrži i Peštersko polje (nadmorska visina od 1150m), površine od 63 km2. Pešterska visoravan sadrži mnoge ponornice, od kojih je najveća Borovštica. Stanovništvo čine Bošnjaci i Srbi, a ima i nešto Albanaca na krajnjem istoku oblasti (prema Kosmetu).
Najveći deo sistema čini Ušačka pećina. Ima dva ulaza, prvi u selu Donje Lopiže, a drugi u koritu Uvca. Za nijansu kraća je Ledena pećina. Glavni kanal Ledene pećine prostire se prektično paralelno glavnom kanalu Ušačke pećine, na rastojanju oko 100 metara. Najmanji, ali i najinteresantniji deo Ušačkog sistema jeste jama Bezdana. Ulaz u jamu nalazi se na kraju slepe doline Miletin Do.
Kada je reč o pećinama, svako treba izdvojiti Tubića i Baždarsku pećinu.Prva se nalazi u selu Tubići, 5km od Sjenice. Tubića pećina ima dva ulaza i ponekad je hidrološki aktivna. Baždarska pećina nalazi se u selu Ursule, oko 10km od Sjenice.