Opština Priboj – osnovni podaci
Opština Priboj je u jugozapadnoj Srbiji, u šumovitoj oblasti Starog Vlaha, u dolini reke Lim . Opština Priboj smeštena je na tromeđi Srbije, Crne Gore i Republike Srpske (BIH). Priboj se graniči sa opštinama Čajetina, Nova Varoš, Prijepolje, Pljevlja, Čajniče i Rudo. Kroz Priboj prolaze vrlo važni regionalni putevi ka Podgorici i Sarajevu, kao i pruga Beograd- Bar. Od Beograda Priboj je udaljen oko 280 km, od Podgorice oko 200 km, Sarajeva oko 160km a od Užica oko 90 km.
Zbog blizine stranih tržišta, dobre transportne i telekomunikacione mreže, prirodnih resursa i kvalifikovane radne snage, opština Priboj je vrlo povoljno područje za potencijalne investitore.
Veličina zajedničkog tržišta Srbije, Crne Gore i Republike Srpske (BIH) procenjuje se na oko 12,5 miliona potrošača.
Opština Priboj zauzima 8,9 % ukupne površine Zlatiborskog okruga. Klima je umereno kontinentalna. U toku godine sunčanih dana je 60, oblačnih 145.
Priboj je izrazito planinskog karaktera, najniža nadmorska visina je 387 m kod Fabrike „Faspini“, najviša 1486 m – Obar – Javorje.
Na površini od 552 km² živi oko 30.377 stanovnika, različitih nacionalnosti raspoređenih u 14 mesnih zajednica. Priboj je višenacionalna sredina u kojoj se uvek živelo složno. Etnički sastav stanovništva je: Srbi – 22.523, Bošnjaci – 5567, Muslimani – 1427, ostali – Crnogorci, Albanci, Jugosloveni, Mađari, Bugari – 860.
Priboj je poznat zahvaljujući kamionima i autobusima FAP-a i „Poliesteru“ koji proizvodi predmete od plastičnih masa i delove za automobile.Mapa Priboja sa okolnim gradovima
Samo 5 km od centra grada je, Pribojska Banja poznata po lekovitosti termomineralnih izvora, i manastir Sv.Nikola iz 12.veka.
U centru Starog Priboja je Hasan-agina džamija, sagrađena 1758 godine, Zavičajni muzej u kome se čuvaju, izučavaju i prezentuju umetničko-istorijska dela i kulturna baština Priboja.
Svima koji žele da osete dah starih vremena i upoznaju tradiciju ovog područja Etno kuća (kuća Jevđevića) u Starom Priboju širom otvara vrata . U Priboju je 6 matičnih osnovnih škola, dok mrežu srednjih škola čine Gimnazija i Mašinsko-elektrotehnička škola.
Priboj je opština bogatog kulturnog života, poznata po Limskim večerima poezije, Međurepubličkom festivalu dečijeg dramskog stvaralaštva. Priboj je i grad sporta, grad u kome se neguje sportski duh. Poseban doživljaj je splavaranje Limom koje se organizuje svake godine od maja do oktobra .
Pribojci su gostoljubivi i vredni ljudi koji dobronamerne posetioce primaju široko otvorenog srca.
Општина Прибој је у југозападној Србији, у шумовитој области Старог Влаха, у долини реке Лим . Општина Прибој смештена је на тромеђи Србије, Црне Горе и Републике Српске (БИХ). Прибој се граничи са општинама Чајетина, Нова Варош, Пријепоље, Пљевља, Чајниче и Рудо. Кроз Прибој пролазе врло важни регионални путеви ка Подгорици и Сарајеву, као и пруга Београд- Бар. Од Београда Прибој је удаљен око 280 км, од Подгорице око 200 км, Сарајева око 160км а од Ужица око 90 км.
Због близине страних тржишта, добре транспортне и телекомуникационе мреже, природних ресурса и квалификоване радне снаге, општина Прибој је врло повољно подручје за потенцијалне инвеститоре.
Величина заједничког тржишта Србије, Црне Горе и Републике Српске (БИХ) процењује се на око 12,5 милиона потрошача.
Општина Прибој заузима 8,9 % укупне површине Златиборског округа. Клима је умерено континентална. У току године сунчаних дана је 60, облачних 145.
Прибој је изразито планинског карактера, најнижа надморска висина је 387 м код Фабрике „Фаспини“, највиша 1486 м – Обар – Јаворје.
На површини од 552 kм² живи око 30.377 становника, различитих националности распоређених у 14 месних заједница. Прибој је вишенационална средина у којој се увек живело сложно. Етнички састав становништва је: Срби – 22.523, Бошњаци – 5567, Муслимани – 1427, остали – Црногорци, Албанци, Југословени, Мађари, Бугари – 860.
Прибој је познат захваљујући камионима и аутобусима ФАП-а и „Полиестеру“ који производи предмете од пластичних маса и делове за аутомобиле.Мапа Прибоја са околним градовима
Само 5 км од центра града је, Прибојска Бања позната по лековитости термоминералних извора, и манастир Св.Никола из 12.века.
У центру Старог Прибоја је Хасан-агина џамија, саграђена 1758 године, Завичајни музеј у коме се чувају, изучавају и презентују уметничко-историјска дела и културна баштина Прибоја.
Свима који желе да осете дах старих времена и упознају традицију овог подручја Етно кућа (кућа Јевђевића) у Старом Прибоју широм отвара врата . У Прибоју је 6 матичних основних школа, док мрежу средњих школа чине Гимназија и Машинско-електротехничка школа.
Прибој је општина богатог културног живота, позната по Лимским вечерима поезије, Међурепубличком фестивалу дечијег драмског стваралаштва. Прибој је и град спорта, град у коме се негује спортски дух. Посебан доживљај је сплаварање Лимом које се организује сваке године од маја до октобра .
Прибојци су гостољубиви и вредни људи који добронамерне посетиоце примају широко отвореног срца.