Jelova gora spada u grupu maljensko-povlenskih planina u dinarskom planinskom sistemu. Nalazi se severoistočno od grada na devetom kilometru. To je gusto pošumljena zatalasana visoravan, površine od oko 20 km, na prosečnoj nadmorskoj visini od oko 850 m, na kojoj se ističu visovi: Đakov kamen (1003m), Presedo, Ozkolište i Zborište. Bogata je vodotocima, sa dosta izvorske vode (Jovanova voda, Batina voda, Izvorak, Studenac, Samadžinac, u novije vreme poznat kao Desankina česma). Najveća reka koja prolazi planinom je Tatalija, spaja se sa Tmušom i uliva u Skrapež. Najviše ima bukove, grabove, brezove, jasikove, a najmanje hrastove šume. U novije vreme sve veće površine prekrivene su borom, jelom, smrčom, omorikom, planinskim čempresom. Ova planinska lepotica nadaleko je poznata po borovnicama. Hemijski sastav zemljišta je pogodan za ovu biljnu vrstu. Krajem avgusta na planini se organizuje svečanost posvećena borovnici. Meštani se trude da očuvaju prirodu.
Povezane vesti

Razvoj turizma na Zlatiboru
Još su u vreme turske okupacije porodice bogatih užičkih, novovaroških i pribojskih begova provodile su leta u čardacima na svojim…

Planina Tara i njene vrednosti
Planina Tara nalazi se na u zapadnom delu Srbije i pripada unutrašnjem pojasu Dinarida i zauzima površinu od 183 km2.…

Mokra Gora
Mokra Gora je živopisno planinsko selo koje se prostire između planina Tare i Zlatibora. Popularna atrakcija je stara pruga uskog…