Sopotnica – biser ispod oblaka
Legenda kaže da se jednom sa planine Jadovnik začuo glas – božanski ili zemaljski, ko bi znao – koji upita: „Da li da narodu podarim sreću ili vodu?“ Mudri meštani tada odgovoriše: „Daj nam vodu, za sreću ćemo se mi pobrinuti.“ Tako je nastala Sopotnica, mesto gde se voda neprestano preliva preko stena, gde reka ne presušuje, i gde je sreća – kako se ispostavilo – ipak došla, ali na svoj, jednostavan, tihi način.
Na padinama impozantnog Jadovnika, tamo gde oblaci često leže ispod vas, ušuškano je selo Sopotnica. U njemu vreme sporije teče, ali zato voda nikada ne staje. Hladna, bistra i živahna, reka Sopotnica klizi niz kamene litice u nizu vodopada koji oduzimaju dah. Najveći, „Veliki vodopad“, visok čak 25 metara, dominira pejzažom poput prirodne katedrale u kojoj umesto orgulja svira voda.Put do ovog mesta nije dug, ali jeste čudesan. Ako dolazite iz Prijepolja, za svega nekoliko kilometara skrenućete levo, prateći znak ka Sopotnici. Asfaltni put vas vodi kroz guste bukove šume, prostrane livade i pored renoviranih vodenica koje svedoče o životu u skladu sa prirodom. Svaki zavoj na ovom putu otkriva novu razglednicu – doline u magli, planinske kuće s drvenim balkonima, plastove sena kao spomenike tradiciji.
Sopotnica nije samo mesto vodopada – to je selo koje živi u ritmu prirode. Njegovi stanovnici dočekuju goste sa toplinom i osmehom. U seoskim domaćinstvima, gost je uvek dobrodošao, a trpeza puna. Domaći sir, kajmak, pite, kačamak, vruće pogače – sve se to služi uz rakiju od jabuka i krušaka iz obližnjih voćnjaka. I to po cenama koje deluju kao iz prošlog veka – doručak za 250, ručak i večera po 300 dinara.Za ljubitelje planinarenja i avanture, Jadovnik nudi mnogo više od fotografije sa vodopada. Najviši vrh Katunić (1.733 m) čeka one spremne da zakorače iznad oblaka. Planinarske staze raznih težina vode kroz netaknutu prirodu, dok kanjon Mileševke i reka Lim pozivaju na splavarenje i istraživanje skrivenih tokova.U neposrednoj blizini Sopotnice, Prijepolje se nudi kao grad u kojem se spajaju kulture i istorija. Manastir Mileševa, čuvar Bele Anđele i vekova duhovnosti, udaljen je tek nekoliko kilometara. Hisardžik, selo sa kamenom džamijom i ostacima tvrđave iz 13. veka, čuva još jednu stranicu istorije koja se ovde živi i diše.
No, Sopotnica vas uči jednostavnosti. Ovdje shvatite da vam ne treba mnogo – samo šuma koja šušti, voda koja peva i nebo koje se spušta niz planinske vrhove. Možda su meštani bili u pravu: za sreću se čovek zaista može sam pobrinuti – ako ima gde da pronađe tišinu, lepotu i gutljaj hladne planinske vode.